"Продължаваме промяната – Демократична България" имат фундаментално различие по отношение на това ГЕРБ да бъдат приети като равнопоставен партньор. Според ГЕРБ, които направиха изявление вечерта на Сирни заговезни, когато православните си дават взаимно опрощение, спорът се води около принципа на равнопоставеност в управлението.
По думите на вицепремиера и външен министър в оставка Мария Габриел, на преговорите с ПП- ДБ, ГЕРБ са предложили да бъде гласуван съставът на сегашното правителство само с ротация между премиера и вицепремиера, с възможност за смяна на министри и продължаване на работата по споразумението за коалиционно управление. "Това беше категорично отхвърлено", посочи тя и изтъкна, че ГЕРБ остават твърди в представата си за управлението на страната, в която състав, приоритети и реформи вървят „ръка за ръка“. НА ПП- ДБ е даден срок днес, до 12:00 часа, да осмислят предложенията на ГЕРБ, в противен случай след като получи мандат за съставяне на правителство от президента, първата парпламентарна политическа сила ще върне празна папката на държавния глава.
В отговор Христо Иванов от ПП-ДБ изтъкна на брифинг, че случващото се в момента е излишно и изтъкна, че ако споразумението не бъде подписано, ще е тежко за всички. От своя страна съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков призова Мария Габриел да вземе мандата, но да изчака конскитуционният срок от една седмица, вместо веднага да го връща празен, което ще даде възможност да бъдат довършени преговорите, защото най-важното са реформите, а не министрите. Петков посочи още, че ГЕРБ са поискали премиер да бъде Мария Габриел, като тя запазва МВнР. По думите му, ГЕРБ са искали МВР, министерствата на иновациите и растежа, екологията, образованието и науката, и на културата.
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..