Между планините Шар, Кораб и Коритник е заключена историко-географската област Го̀ра, чието население нарича себе си „торбеши“, „българи“, „нашенци“… Днес североизточната държавна граница на Албания разделя Гора на две части – на изток, в т.нар. Призренска Гора в Косово попадат 19 села, а на запад, към Кукъска Гора в Албания се отнасят други 9 села, разположени на югоизток от общинския център - град Кукъс.
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО:
Екип на Радио България посети село Църналево в Гора. За да стигнем до него, поехме на югоизток от Кукъс – град с население от близо 17 000 души. Който е посещавал Албания с автомобил, знае за качеството на пътното строителство. Но да се качим в Царналево не беше лесно – пътят дотам не е асфалтиран. Всъщност, това е тесен и опасен планински път, по който може да се качиш единствено с джип или друг високопроходим автомобил.
Герои на нашето видео са учителите от село Църналево – Мириян Даути и Алекс Лукови, заместник-кметът на Община Кукъс Агрон Нурединай и Баба Кадире, която пази спомена за времето, в което е доведена като булка в село Църналево, преди повече от 50 години, за да се омъжи за Осман…
Жителите на горанските села са мюсюлмани. Според различни източници, тяхната ислямизация е осъществена между ХVІ – ХІХ в., като до началото на ХІХ в. те тайно изпълнявали православни обреди, с надеждата за възвръщане към християнството (А. Селишчев, 1929, „Полог и его болгарское население. Славянское население в Албании“).
Днес хората в Гора пазят архаичния български език и както казват самите те, в домовете си говорим на „нашенски“, а в училище учим албански. Повече за живота им можете да научите от публикациите ни:
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..