България отбелязва Деня на водата - 22 март, с множество прояви в цялата страна. Тази година темата е „Вода за мир“, като акцентът е поставен върху неравностойния достъп до вода в световен мащаб и необходимостта от защита и запазване на водните ресурси в условията на климатични промени.
Водният ресурс намалява поради лошото стопанисване на водите и замърсяването.
Промяната в циркулацията на океана и по-специално забавянето или спирането на Гълфстрийм ще доведе до сериозно намаляване на валежите в България, сочат последните данни на Българската Асоциация по водите. Според данни за периода 1990-2018 г., пресноводният ресурс на страната ни е около 100 млрд. куб. м годишно, но 3/4 са транзитните води на река Дунав, а вътрешният отток е около 25% от цялото количество. Освен това оттокът варира от 10 до 30 млрд. куб. м годишно, в зависимост от валежите.
На конференция по повод Световния ден на водата на ООН, Българската асоциация по водите изтъкна важността и добрите практики за използване и управление на трансграничните реки, както и различните аспекти на експлоатацията на водните ресурси. Разгледани бяха и най-новите технологии и решения, които могат да помогнат за справяне с основните предизвикателства на водния сектор по отношение на управлението, опазването и ефективното използване на водните ресурси у нас.
Фестивал на чесъна се провежда на 21 и 22 септември на стадиона в село Долни Раковец, община Радомир, област Перник. Събитието представя традиционното производство на долнораковски чесън. Поради благоприятните почвено-климатични условия..
Фестивал на електромобили Eldrive EV Fest 2025 ще се проведе днес на Морската гара в Бургас. Събитието е посветено на електрическите коли и в програмата му са включени тест драйвове, представяне на нови модели и вечерно светлинно шоу. Посетителите..
В "България днес" на 19 септември слушайте: 04:43 - Надеждите за бъдещето са в училище – специални отличия за подрастващите красиви умове на България 09:49 - Надежда Кула за работата на българското неделно училище "Йордан Йовков" в Букурещ..
В средата на месец септември, традиционно големият християнски празник Кръстовден (14 септември) слага началото на един от най-очакваните земеделски..
Балканът, керамиката и сливовият плод са емблемата на троянския край. А местните знаят как да пазят традициите си. Доказва го и събитието, което бележи..
В брой 64 на предаването слушайте: В българското училище "Аз Буки Веди" в Кьолн вече 19 години възпитават в народознание деца на наши..