В навечерието на Международния ден на театъра, Генералното консулство на България в Ню Йорк беше домакин на първата по рода си интернационална среща на театрали. В колоритното културно събитие участваха именити режисьори и драматурзи от България, Франция, Грузия, Полша, Румъния, Украйна и САЩ, както и представители на българската общност, ангажирани с театралното изкуство – научаваме от публикация във фейсбук страницата на дипломатическото ни представителство.
Организатор на събитието е влиятелната американска театрална организация за артисти, публики и нови пиеси – The Drama League. Освен че промотира международното сътрудничество в областта на културата и изкуството, Лигата активно си сътрудничи с представители на българския театър.
Родното участие включваше театралните режисьори Калина Вагенщайн, Максима Боева, Стефан Прохоров, пристигнали в Ню Йорк специално за срещата, както и работещите отвъд Океана Ева Волицер, Милена Делева, Джина ДиДонато, операторът Христо Бакалов и др.
"Гостите бяха приветствани от генералния консул Ангел Ангелов и от президента на Лигата Габриел Шанкс и в неформална атмосфера обсъдиха различни аспекти на работата си и осъществяваха професионални контакти" – информират от Генералното консулство на страната ни в Ню Йорк.
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..