Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Денков, ПП-ДБ: Българските граждани ще решат как да продължим

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев връчи съгласно конституционната процедура мандат за съставяне на правителство на Николай Денков, кандидат за министър-председател, излъчен от втората по численост парламентарна група в 49-ото Народно събрание - тази, на ПП-ДБ.

Мандатът беше веднага върнат на президента Радев неизпълнен. "Ще върна мандата неизпълнен, тъй като в настоящото Народно събрание вече няма подкрепа нито за управленската програма, която приехме с ГЕРБ-СДС преди 9 месеца. Няма подкрепа и за реформите, които бяха в основата на сформирането на това управление. Коалицията ГЕРБ-ДПС всъщност иска избори и това е резултатът от това тяхно желание", заяви Денков.

По думите му, българските граждани ще трябва да решат в каква посока да продължи нататък управлението на страната – "постна пица или европейски път за България, в който доходите се увеличават".

Първият мандат, който отиде при ГЕРБ-СДС, се оказа неуспешен - той беше върнат от кандидата за премиер от първата парламентарна сила Мария Габриел. Третият мандат, според Конституцията, ще бъде връчен на някоя от останалите парламентарни сили по решение на президента в рамките на седемдневен срок.

Ако не бъде постигнато съгласие за съставянето на кабинет, след нови консултации с парламентарните групи президентът трябва да назначи служебно правителство и да насрочи нови избори в двумесечен срок.

Съгласно наскоро внесените промени в Конституцията президентът ще трябва да избира служебен премиер измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БАН дава сцена на млади таланти от Националната музикална академия

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) се нарича съвместната инициатива на Българската академия на науките и на Националната музикална академия, която се открива в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. В рамките на академичната година студенти ще..

публикувано на 07.04.25 в 07:00
Румен Радев

Тържествено откриване на Седмицата на гората в присъствието на Румен Радев

Президентът Румен Радев ще участва днес в тържественото откриване на Седмицата на гората, което ще се проведе пред храм "Св. Александър Невски" в София, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Мотото на тазгодишните чествания е "Век от..

публикувано на 07.04.25 в 06:00

Седмицата започва със сняг и минусови температури

В понеделник на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната. Минималата..

публикувано на 06.04.25 в 18:30