С влизането на България в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. се откриха много нови възможности за трудова реализация на българите в други страни-членки на ЕС. И те се възползваха. Как обаче се сумира осигурителният стаж, придобит и у нас, и в други държави от съюза за придобиването на право на пенсия? Това е въпрос, който вълнува немалко наши сънародници.
За отговор "Радио България" се обърна към експертите в дирекция "Европейски регламенти и международни договори" на Националния осигурителен институт, които ни представиха стъпките, които трябва да направят гражданите в подобни случаи. Отговорът ни е изграден на базата на пример с гражданин, натрупал трудов стаж в България и Испания, но е валиден за граждани с осигурителен стаж в различни страни членки в рамките на ЕС.
Според регламентите на ЕС, когато осигурителният стаж в една държава член не е достатъчен за придобиване на право на пенсия, той се сумира със стажа, придобит по законодателството на друга държава член, но при условие, че периодите на осигуряване в двете държави не съвпадат.
Какви са стъпките?
Претендиращият за пенсия подава искане до институцията по мястото на неговото пребиваване или до институцията на последната държава член, чието законодателство е било приложимо. Например, ако лицето пребивава в Испания, според правилата на регламентите на ЕС, заявлението за пенсия се подава пред компетентната институция на Кралство Испания, която, заедно с потвърдения испански стаж и другите необходими документи и данни, го изпраща на НОИ.
Ако човек пребивава на територията на България, то следва да подаде заявление за отпускане на пенсия в съответното териториално поделение на НОИ по постоянен или настоящ адрес. В заявлението е нужно да посочи, че има осигурителен стаж, придобит по законодателството на друга/други държави-членки, като приложи български документи за стаж в оригинал и декларира осигурителни периоди и/или представи издадени от друга държава-член (в това число и Испания) документи за стаж, с които разполага, както и испански осигурителен номер.
Български удостоверителни документи са:
След като е подадено заявление за преценка правото на обезщетение (напр. пенсия за старост) и заявен придобит осигурителен стаж, съгласно законодателството на държава-членка (напр. Кралство Испания), след потвърждаването му от съответната чужда институция, стажът се отчита при необходимост за отпускането на пенсия.
Вижте и оригиналната справка, предоставена ни от дирекция "Европейски регламенти и международни договори" на НОИ, в отговор на нашето запитване:
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг", удостоверяваща чистите морски води и..
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период..
На 18 юли с различни прояви на почит към единствения всепризнат българин в цялата страна се честват 188 години от рождението на Васил Левски...