Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Сметната палата е определен за служебен премиер

Димитър Главчев
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев определи председателя на Сметната палата Димитър Главчев за кандидат за служебен министър-председател, съобщиха от Президентството. По-късно днес държавният глава ще приеме Главчев, за да му възложи да предложи състав на служебно правителство. По-рано лидерът на ГЕРБ заяви, че се надява, че президентът няма да назначи Главчев за служебен премиер, тъй като той би бил свързан с ГЕРБ.
Главчев беше депутат от ГЕРБ в шест парламента, а през 2017 г. за няколко месеца - и председател на 44-ото Народно събрание. През юли 2023 г. беше избран от 49-тото Народно събрание за председател на Сметната палата. 
Според утвърдените в края на 2023 година с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС промени в Конституцията, целящи ограничаване пълномощията на президента, държавният глава може да избере служебния премиер измежду 10 души - председателя на Народното събрание, управителя или подуправителите на Българската народна банка, председателя или заместник-председателите на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шествие "Феминизъм, а не милитаризъм" се провежда в София

Протест под мотото "Феминизъм, а не милитаризъм" започна този следобед пред Съдебната палата в София. "На 8 март не празнуваме. На 8 март изискваме справедливост, равноправие и свобода! На 8 март сме заедно – срещу патриархалното насилие, срещу..

публикувано на 08.03.25 в 17:16

"Тренд": Мнозинството от българите отбелязва 8 март

Мнозинството от българите (63%) отбелязва и/или празнува Международния ден на жената 8 март. Празникът се зачита в по-голяма степен от жените – близо 8 от 10 от тях дават положителен отговор. Близо две трети от жените (65%) твърдят, че се чувстват..

публикувано на 08.03.25 в 10:26

Жените до 30-годишна възраст са най-застрашени от тормоз на работното място

Близо 19% от анкетираните над 800 работещи българи са били жертва на сексуален тормоз на работното си място, почти 90% от потърпевшите са жени. Сред най-застрашените да станат жертви на сексуален тормоз са жените до 30-годишна възраст, показват..

публикувано на 08.03.25 в 09:05