Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Изгубени под водата” разказва истории за потопени български села

Снимка: podvodata.com

Забравени истории на потопени български села заради интензивния строеж на язовири в периода 1950-1986 г. ще бъдат показани в изложбата “Изгубени под водата”, която се открива днес в столичното културно пространство Bobbina. В нея Ралица Каменова и Стела Бизева ще представят мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина, както и видео арт.

"Не е тайна, че част от язовирите са изградени върху села, които са насилствено изселени. Подобно историческо събитие може да изглежда незначително като мащаб, но това е част от споделения разказ на поколения хора и оставя дълбок отпечатък върху живота им, който е бил безвъзвратно променен", казват авторките на изложбата. 

По време на работата си те се опират на архивни кадри, документи, фотография и звук от терен, за да пресъздадат по автентичен начин преживяното от жителите на над 40 села в цялата страна. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посрещаме кораба "Св. св. Кирил и Методий" с българските антарктици

Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището  към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..

публикувано на 11.04.25 в 07:05

В петък – облачно време с превалявания на места

В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Часът на Радио България - Брой 46

В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..

публикувано на 10.04.25 в 12:00