Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медалиерката Надежда Розева открива изложба в Скопие

Снимка: sbh.bg

В историческата сграда на турската баня "Чифте Амам" в Скопие своя самостоятелна изложба открива днес медалиерът, бижутер и художник Надежда Розева. Изложбата, която ще продължи до 7 май, е по покана на директора на македонската Национална галерия Дита Старова-Черими и е първата по рода си в страната.



Експозицията включва над 60 художествени медала, създадени през различни периоди, както и картини, съобщава Съюзът на българските художници. По време на изложбата Надя Розева ще се срещне с публиката и ще разкаже за жанра на художествения медал, ще проведе уъркшоп със студенти от различни университети. Ще бъде показан и авторският ѝ филм „Медалът“ (2021).



Надежда Розева започва да се занимава с медали преди повече от 20 години след завършване на висшето си образование по маркетинг в университета Rutgers в Ню Джърси, САЩ. През 2015 г. и 2018 г. тя е поканена за сътрудник в отдела за монети и медали на Британския музей, като в продължение на няколко седмици се занимава с каталогизирането на българската колекция от исторически медали и банкноти.


Снимки: sbh.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Григор Димитров отново с номинация за престижна награда за спортсменство

Григор Димитров е номиниран за наградата "Стефан Едберг" за спортсменство през сезона в най-високото ниво на мъжкия тенис - АТР. Към победителите от последните три години в наградата "Стефан Едберг" за спортсменство – Григор Димитров (2024), Карлос..

публикувано на 21.11.25 в 17:43

Европейската прокуратура разследва измами със земеделски субсидии в България

В рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура в София, Главна дирекция "Национална полиция" е извършила няколко претърсвания и изземвания през тази седмица по подозрение за измами с евросубсидии за земеделие, предаде БТА, позовавайки се на..

публикувано на 21.11.25 в 15:48

За 10 години чуждестранните студенти в страната нарастват над два пъти

Делът на чуждестранните студенти в България за последното десетилетие е нараснал над два пъти. През 2013 г. те са били близо 4% до 9 на сто от действащите студенти през 2025 г. Това сочи годишният Рейтинг на висшите училища в страната. За поредна година..

публикувано на 21.11.25 в 13:05