С въвеждането на регламента “Замърсителят плаща” ще настъпят промени в такса смет за софиянци, съобщи пред бТВ кметът Васил Терзиев. В момента в общината правят разчети и когато са готови, ще бъде споделена рамката, за да се подготвят хората.
“За едни ще има поскъпване, за други – намаляване. Ако генерираш много боклук, ще плащаш повече”, изтъкна кметът.
Васил Терзиев каза още, че засега София не е изправена пред криза с боклука и има поне още 2 г. проблемът да бъде решен. “Това, което заварихме, беше, че 90% от отпадъка, който се извозваше в завода за боклук, се депонираше, т.е почти нищо не се рециклираше, не се гореше като RDF (твърдо гориво от отпадъци - бел. ред.)”, поясни той. По думите му, целта е до края на годината този процент да падне под 10, а рециклирането да достигне 8-9% при 1,5% в момента.
Другата важна стъпка е да заработи системата за RDF. “Заводът и прилежащите клетки са планирани да бъдат запълнени за 21 г., целият капацитет ще се изчерпа в рамките на 9 г., ако продължаваме да не горим твърдите отпадъци - седем са минали, две остават”, добави той.Пред следващата седмица ще бъде пусната обществена поръчка, за да се “отпуши” процесът за пълния тонаж на RDF.

Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни. Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..
Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд обещава незабравимо кулинарно и културно пътешествие сред автентичната атмосфера на Стария град..
Дни на турската култура ще се проведат на 22 и 23 ноември в Културен център "Двореца" в Балчик. Събитието под мотото "Посоки Турция" се осъществява с участието на културни институции от страната. Сред участниците са Народно читалище "Мевляна – 2012",..
Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд..
Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни. Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е..