Инвестицията в сигурността на Черно море ще гарантира мира и свободата в регионален план и Европа. България подкрепя мирната формула на украинския президент Володимир Зеленески и ще участва в мирната конференция на високо равнище за Украйна в през юни в Швейцария. Това заяви служебният министър на външните работи Стефан Димитров на Втората конференция, посветена на сигурността в Черно море, в рамките на Международната Кримска платформа. Форумът, който се провежда в Централния военен клуб в София, се организира съвместно от външните министерства на България и Украйна, в партньорство с Центъра за отбранителни стратегии н Украйна.
Ситуацията в Черно море не е спокойна, и това се дължи на факта, че Русия е променила отношението си към сигурността - посочи пред делегатите на форума служебният министър на отбраната на България Атанас Запрянов. Пред журналисти той съобщи, че Турският парламент е ратифицирал меморандума за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море (МСМ Black Sea).
По думите му, това означава, че морската група за борба с мини между България и Румъния има зелена светлина и България може да започне да осъществява практически изпълнението на това споразумение.
Предстои изпращането на два пакета помощ за Украйна, които вече имат одобрението на парламента, заяви министърът и добави, че с 3 ешалона са заминали българските бронетрпанспортьори за Украйна. "Не може да говорим за Черноморска сигурност, докато руската агресия в Украйна продължава", каза Запрянов и обясни, че Черно море е коридор за връзка и стокообмен между Европа и Азия. Това е много важен икономически въпрос. Повече от 70 % от българския външнотърговски обмен върви по море същото важи и за Румъния и Украйна, обясни Запрянов.
Целта на съвместните усилия на България, Румъния и Турция е да не се допуска да се получат трагични ситуации или появата на мини, посочи министърът и добави, че това споразумение ще има благоприятно въздействие както върху корабоплаването, така и върху туризма, съобщи БТА.
Трябва да заздравим сигурността в Черно море, което е ключово за България, Украйна, Турция и Румъния, каза украинският външен министър Дмитро Кулеба. Във видео връзка той посочи: "Само загубата на Русия и връщането на териториалната цялост на Украйна ще гарантира стабилността и мира".
Конференцията се организира в момент, когато Украйна изпитва остър недостиг на боеприпаси и трудно осигурява противовъздушната си отбрана, а Черно море е ключова артерия за доставки на суровини, включително селскостопанска продукция.
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската гара във Варна и беше посрещнат с военен ритуал. Корабът е изминал 19 725 мили за 155..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от..
Бургас е домакин на 16-то издание на Sauvignon Selection (Селекция Совиньон) – основно направление в програмата на Concours Mondial de Bruxelles и един..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската..