Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат кандидатурата на България за домакин на Зимна младежка олимпиада

Снимка: president.bg

България разполага с голям потенциал и отлични природни условия за организирането и провеждането на Зимни младежки олимпийски игри. За успешната й кандидатура са необходими последователни и обединени усилия на изпълнителната власт, на спортните дейци, медиите, екоорганизациите и обществото. Зад тази позиция се обединиха президентът Румен Радев и спортни експерти, които обсъдиха перспективите пред страната да издигне кандидатурата си за домакинство на Зимните младежки олимпийски игри през 2028 г., предава БГНЕС. 

В срещата участваха членът на авторитетната комисия към Международния олимпийски комитет Весела Лечева, генералният секретар на Българския олимпийски комитет Белчо Горанов, председателят на Българската федерация по ски Цеко Минев, кметът на Община Чепеларе Боран Хаджиев, експерти по зимни спортове и изграждане на спортна инфраструктура. Те припомниха традициите на страната ни в зимните спортове, като отбелязаха, че Международната федерация по ски и българската федерация са създадени преди век в една и съща година.

Държавният глава подчерта, че организацията на подобно международно спортно събитие освен имиджови, ще има и дългосрочни икономически и обществени ползи за страната ни, а модернизираната транспортната инфраструктура ще насърчи туризма и масовия спорт у нас. Обща бе позицията, че потенциална кандидатура на София да поеме домакинството на Зимните младежки олимпийски игри би имала съществени преимущества пред други кандидати, поради уникалните природните условия, които предоставя планината Витоша в близост до столицата. На успех обаче може да се разчита само при своевременното модернизиране на спортната инфраструктура в съответствие с актуалните стандарти и процедури на Международния олимпийски комитет, както и при усилията на цялата общественост.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Облачно с превалявания от дъжд

В петък времето ще бъде предимно облачно, преди обед на места в низините ще има и мъгли. На отделни места, главно в Южна България, ще превали дъжд. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, в София – 2°, а максималните – между 6° и 11°, в..

публикувано на 27.02.25 в 19:00
Росица Матева

Няма да преброяват повторно бюлетините от последните избори

Няма да има ново броене на бюлетините от последните парламентарни избори от октомври 2024 г. Централната избирателна комисия се събра днес на заседание, след като вчера Конституционният съд разпореди да се изчислят наново резултати от парламентарните..

публикувано на 27.02.25 в 14:07

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 40

В брой 40 на предаването ви предлагаме : Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език във Франция – интервю с  Янета Димитрова, преподавател в БНУ „Иван Вазов“ в Париж и отговорник за Международния литературен конкурс "Вълшебното..

публикувано на 27.02.25 в 12:00