40 автори с 43 теми участват в първия том на сборника "България и Македония, история и политика". С научни факти първият том проследява Средновековието, Османския период, борбата за правата и свободите на населението в Македония и възникването на македонския език. "Вторият том е посветен на болезнените процеси след Балканските войни (1912-1913 г.), когато огромна част от българския народ остава извън пределите на свободна България", казва пред БГНЕС съавторът и съставител на двата тома проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания към Българската академия на науките.
Вачков отбеляза, че за първи път подобно издание е преведено на английски език. "Това е много важен жест към нашите сънародници в САЩ, Австралия, Канада, които продължават да пазят българския си произход", казва ученият.
"Преводът на английски език дава възможност българските виждания да получават много по-широка международна гласност", казва и издателят Димитър Димитров. Благодарение на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" по международния книгообмен тя се разпространява във всички държави от ЕС, по света САЩ, плюс Белград, Скопие, Москва.
За първи път подобна българска книга се превежда от англичанин – Дейвид Мосъп, в тясно сътрудничество с редактора Адриана Момчилова. Мосъп получава голямата награда на Съюза на преводачите за труда си през 2023 г.
В „България днес“ на 13 юни слушайте: 06:49 Български букви радват сънародниците ни в Братислава –инсталацията "Скритите..
В събота, 21 юни, минималните температури ще са от 11 до 18°, в София – 11°. През деня ще преобладава слънчево време. Преди обяд по-значителна облачност ще има над Централна Северна България и Средногорието, където все още на отделни места ще..
И тази година на 21 юни светът ще има повод да се обедини и смири. Можем да го открием в Международния ден на йога – древната практика-учение, която съчетава единството на тяло, ум и дух. Официално обявен за международен от Организацията на..
И тази година на 21 юни светът ще има повод да се обедини и смири. Можем да го открием в Международния ден на йога – древната практика-учение, която..
Българската шопска салата си спечели място сред 24-те най-добри салати в света според нова класация, публикувана от CNN, предаде БГНЕС. Свежото и..
"Благодаря от сърце за това, което направихте за Франция и България. Вие сте наистина посланикът на Франция тук и посланикът на България във..