Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александра Торлакова от Лас Вегас и музите за творческата ѝ душа

7
Снимка: личен архив

Александра Торлакова е новата звезда на българската общност в Лас Вегас. Макар да е едва на 23, и само от две години да живее и работи отвъд Океана, родената в София художничка вече се е вписала в артистичните среди на този американски град. Вегас я впечатлява с мащабите, но и с грижата, която градската управа има към местните творци и развитието на изкуството. Още с първите си стъпки на американска земя младата българка реализира една своя мечта:

"Първата ми цел беше да чиракувам в студио за татуировки, така и направих. Намерих си студио, в което се записах като чирак и имах 6 месеца обучение. Все още работя в същото студио и се развивам като татуист там – разказва Александра в разговор със сътрудника на Радио България в Лас Вегас Мария Самичкова. И продължава: – Междувременно намерих и една графити общност, защото в България също бях част от подобно арт общество във Варна. Поради тази причина исках да намеря такова във Вегас и намерих. Запознах се с организаторите на тази общност и от там започнаха много от моите проекти по училищата –  спонсорираха материалите, намираха училищата, наемаха нас - артистите, така че първите ми проекти бяха точно за тази организация."

С първия проект, направен безплатно за едно училище, Александра доказва на какво е способна като творец. Това ѝ отваря врати към следващите дизайни, които разработва за различни учебни заведения по предварително зададена тема и цветова гама.

Графитите са голяма нейна страст, а възможността да представи чрез тях българските си корени, допълнително мотивира младата художничка. Красива мома в родна традиционна носия е изрисувана в търговския център, където се помещава и един от най-популярните български ресторанти в Лас Вегас.

"Историята зад този проект е интересна. Той беше за конкурс, организиран от търговския център, включихме се 7-8 артисти. Темата беше доста обща – "Вяра, религия, изкуство" – но предизвикателството се състоеше в това да използваме материали, които те ни поднасят, а рисунката да бъде върху земята, нямаше ограничения в размери или дизайн. Имахме право на избор, къде да разположим творбата и аз реших да е пред "Балкан", защото исках да представя корена си и защото също така работя там, което е за мен много сантиментално – да бъдат част от екипа, да бъдат част от българската общност. Просто исках да оставя следа от себе си и българския ми корен."

Връзката с България чрез сънародниците ни в Невада провокира Александра да посещава различни събития, сред които и вече традиционния майски Български фестивал. Тази година той беше навръх Великден, а Александра за първи път беше част от участниците:

"Когато получих покана за участие за този фестивал се развълнувах,  защото много бих се радвала да участвам в такива проекти и да допринеса с нещо мое. Какво правих там? Аз рисувах по лицата на деца. През целия ден имаше толкова много деца, рисувах различни неща по лицата им и просто направих събитието забавно и незабравимо за тях. Родителите също бяха много щастливи от това да виждат децата си толкова развълнувани, че са нарисувани."

Мечтите на Александра като млад български творец в Лас Вегас са свързани с работата върху собствена колекция с образи, наречена "Муза", както е известна и тя самата в артистичните среди:

"Тематиката на тези същества е по-скоро мистична и е свързана с енигмата на живота. Искам да накарам човека, който гледа картините ми да се зачуди за мистичното в тях, защото очите, които рисувам за тези картини са специфични и всеки един образ има точно тези очи" – разкрива част от тайнството на творчеството си Александра Торлакова в интервю за Радио България.

Вижте още:

Интервю: Мария Самичкова, Лас Вегас

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Цветан Найденов – един българин в Шаолин

Той е дете на прехода, роден в края на 1989 година в София. Израснал е с филмите за кунгфу и мистиката на манастира Шаолин в Китай. Пътят му минава през тренировки по айкидо, НАТФИЗ и класа на проф. д-р Александър Илиев, където завършва висшето си..

публикувано на 02.04.24 в 11:15

Боряна Мургина: Логопед е нужен и за българчетата от неделните училища в чужбина

Човекът е част от обществото и трудно би живял без да общува. Затова грижата за доброто представяне пред другите започва още в ранна възраст, когато се учим да говорим. Всичко започва в семейството, но забързаният начин на живот забавя развитието в..

публикувано на 28.03.24 в 12:10
Анита Екенова

Анита Екенова от Лион: С народния танц на сцената усещам, че нося цяла България със себе си

Ако българската държава трябваше да инвестира средства, за да направи 11 събития, посветени на българските празници и фолклор в Милано, да организира още толкова прояви в Мюнхен, в Копенхаген, в Лион, Атина или където и да било още в Европа, какъв ли..

публикувано на 21.03.24 в 06:30