Министерството на електронното управление, Българският институт за стандартизация и Българският институт по метрология ще проверяват машините за гласуване на предстоящите избори за европейски и национален парламент. Според утвърдената методика на контрол подлежат документите, софтуера, хардуера, обработването, съхраняването и извеждането на информацията.
Проверките ще обхванат и самия изборен процес – например дали един избирател може да гласува повече от веднъж, възможен ли е неразрешен достъп до машината за други цели, дали електромагнитните излъчвания ще повлияят на данните, има ли опасност от разкриване на вота.
Трите институции имат 20 работни дни, за да проверят седем машини за гласуване, изтеглени на случаен принцип. “Крайната цел е да възстановим доверието в изборния процес”, коментира служебният премиер Димитър Главчев.В понеделник над по-голямата част от страната ще има значителна облачност. На отделни места ще превали дъжд и сняг. Ще духа слаб, в Източна България умерен северен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София – минус 1°,..
В хасковското село Подкрепа се радват на първите щъркели за тази година. " В двете гнезда до храма “Свети Пророк Илия” вчера на свечеряване пристигнаха двойка и друга самотна птица, която вероятно очаква партньорката си ", каза кметът Татяна..
Двайсет и пет деца и младежи, оцелели след отвличане от терористи в тунелите под Газа или с родители все още в ръцете на "Хамас", получиха десет дни щастие в българския зимен курорт Банско. Ски ваканцията им беше осигурена от благотворителната..
На церемония в присъствието на президента Румен Радев българското знаме беше издигнато на 21 метров пилон в местността Звездата край Етрополе близо до..
Талантливият млад художник Недислав Пеев, диагностициран с 90% аутизъм, от днес разполага със собствена галерия в Добрич. Благодарение на..
Архиерейска заупокойна света литургия беше отслужена в митрополитската катедрала “Св. великомъченица Неделя” по повод първата годишнина от смъртта на..