В деня, в който православната църква почита светите равноапостоли Кирил и Методий, в Атина започна Международният научен форум „Пътят на светлината“. Откри го вицепрезидентът Илияна Йотова, под чийто патронаж е събитието, предава пратеникът на Радио България в гръцката столица Весела Кръстева.
„Това е светъл празник, защото цял ден ще говорим с вас за България. Ще говорим за история, ще говорим за цивилизация, за писменост, книжовност и култура – такава, каквато преди повече от 11 века е създадена и която се разпростряла своето влияние далеч извън пределите на тогавашна България – предели, които днес можем само да гледаме, да оценяваме и да се чудим как в онези години, как това влияние и тази култура са могли да достигнат такива големи мащаби“ – каза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът подчерта и ролята на българските неделни училища зад граница за съхраняване на националната ни идентичност, и в частност – значението на БНУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина, което вече 20 години дава знания на български деца по език, култура, история, география, фолклор.
Илияна Йотова подчерта и значението на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, благодарение на което днес над 300 милиона души по света пишат на кирилица.
„Кирило-Методиевото дело трябва да се знае, трябва да се изучава. За да се гордеят нашите деца с тази история и с тази култура – така както Паисий Хилендарски в своята „История славянобългарска“ казваше, че от всички народи от българите вси славяни първо са научили четмото и писмото“ – посочи вицепрезидентът.
Форумът в Атина се подкрепя от посолството ни в Гърция, а негови съорганизатори са Кирило-Методиевският научен център при БАН, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Асоциацията на българските училища в чужбина. Събитието е част от програмата по отбелязване на 20-годишнината на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина. Медиен партньор е Българското национално радио чрез програмата си за чужбина „Радио България“.
Снимки: Весела Кръстева
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...