Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Цивилните граждани може да преминават военно обучение

Атанас Запрянов
Снимка: БГНЕС

Стратегическият преглед на отбраната ще препоръча изследване на възможността цивилните да получават военно обучение, заяви служебният военен министър Атанас Запрянов.

Военно обучение за цивилни - от "Нужно е" до "Хващам самолета и изчезвам"

Последният доклад по отношение на отбраната препоръчва да бъдат предприети спешни законодателни мерки, с които да се създадат условия за подготовка на запаса в мирно време. В периода 2010-2020 г. той е намалял с 43% и тенденцията продължава с 5-7% всяка година. Ако този темп се запази, след 15 години запасът ще бъде напълно изчерпан.

Друг проблем, изтъкнат в доклада, е прогресивното застаряване. През 2020 г. запасните на възраст до 35 г. са били едва 5% от общия брой, до 45 г. – 46% и над 45 г. – 49%.

Не бързаме да предлагаме задължителна подготовка на гражданите за защита на Отечеството, тъй като се нуждаем от анализ. Това ще влезе в стратегическия преглед като насока, която трябва да продължи да се изследва”, обобщи военният министър.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 74

В брой 74 на предаването слушайте:   Клубът на българските жени и семейства в Хамбург празнува 20 години от своето създаване – разговор с основателката му Емилия Юкер Какво кара едно момче от Габрово да се натоварва с каузи, които..

публикувано на 27.11.25 в 12:00

В четвъртък – облачно и дъждовно

В четвъртък, 27 ноември, минималните температури ще са от 3 до 19°, на изток – до 15-19°, а в София – около 6°. През деня ще е облачно и дъждовно, като значителни валежи от дъжд ще има още през нощта в Западна, а през деня и в Централна Южна..

публикувано на 26.11.25 в 19:10

България днес - 26 ноември 2025 г.

В програмата на Радио България на 26 ноември слушайте: 01:38 – Актуално от България и сънародниците по света 12:48 – Даниела Сиракова, завеждащ консулската служба в Ню Йорк, за българската диаспора в САЩ и образователните ни..

публикувано на 26.11.25 в 19:00