Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2024

Над 38 хил. българи са подали електронни заявления за участие на изборите от чужбина

Снимка: sofia.europarl.europa.eu

Над 38 хиляди са потвърдените заявления за гласуване в чужбина, подадени от сънародниците ни чрез електронната система на Централната избирателна комисия. В полунощ изтече срокът, в който българите зад граница можеха да заявят желанието си да участват в изборите за национален и европейски парламент на 9 юни. 

Най-много заявления онлайн са постъпили от Турция – 23 500, следвани от тези в Германия – малко над 2700.

Над 9700 българи са подали електронни заявления за участие в европейския вот – най-много са от Германия – 2600, и от Испания – над 1300.  

Очаква се до няколко дни ЦИК да обобщи и заявленията, подадени до посолствата ни, след което да определи местата и броя на избирателните секции зад граница.  

Избирателите с потвърдени заявления ще бъдат вписвани в избирателните списъци по места. Тези пък, които не фигурират в списъците, ще попълват декларация, че не са гласували на друго място.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изследване на INSAIT за създаването на ИИ системи отличено на световен форум

Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..

публикувано на 08.10.25 в 16:46

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17