Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вдигат заплатите на университетските преподаватели със задна дата

Димитър Главчев
Снимка: БГНЕС

Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища, считано от 1 януари 2024 г. Решението е взето след като преподавателите заплашиха със стачка на 20 май поради неизпълнено задължение от страна на управляващите за заплати на университетските преподаватели, фиксирани спрямо средната брутна заплата за страната. 
Днес от служебното правителство заявиха, че с отпуснатите допълнителни средства минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища ще може да се увеличи от 1 810 лв. на 2 100 лв.. Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти, като се очаква то да допринесе за привличането и задържането на млади преподаватели.

Приетите от парламента през март промени в Закона за висшето образование предвиждат от 1 април 2024 г. увеличение на възнагражденията на лицата от академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180% от средната брутна за страната и увеличение на стипендиите на докторантите в размер не по-малък от 150% от минималната работна заплата за страната. Няма обаче пречка да се реализира увеличение на възнагражденията на академичния състав от 1 януари 2024 г, уточняват от правителствената пресслужба


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40