Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копие на Панагюрското златно съкровище е изложено в Бургас

Снимка: burgasmuseums.bg

В Археологическия музей в Бургас (бул. "Алеко Богориди" 21) се откри изложбата "Панагюрското златно съкровище". Музейното копие на най-прочутото българско съкровище наскоро се завърна от гостуване в Дубай и вече е експонирано в зала "Трезор" на Археологически музей – Бургас, където може да бъде разгледано до 30 август 2024 година.


Представени са всичките девет съда от съкровището, изработени от 23-каратово злато. Украсата е със сцени от древногръцката митология, като са изобразени редица божества и герои – Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис и сфинксове.  

В същата зала редом със съкровището от Панагюрище може да бъде разгледана "Рисувана керамика от Аполония – Созопол". Съдовете са от богатата колекция на Археологически музей – Созопол. Върху повечето от експонатите са изобразени различни религиозни, митологични и епически сцени. В залите на Историческия музей може да бъде разгледана изложба, посветена на историята на образованието по света и у нас. 


Снимки: burgasmuseums.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ръст от 5% на чуждестранните туристи през настоящата година

От началото на годината 10,7 млн. чужденци са посетили страната ни, съобщи пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Това представлява 5 процента ръст спрямо 2023 година. Според Румен Драганов 2024 г. се..

публикувано на 24.09.24 в 16:28

В системата на образованието прозират и болните места на обществото ни

След първия учебен ден за учениците в България – 15 септември – идва ред да започне новата учебна година и за студентите, тъй като повечето висши училища у нас отварят врати на 1 октомври. В този промеждутък от около две седмици можем да..

публикувано на 24.09.24 в 11:10

Как българин от Врачанско може да се окаже най-дълго живелият човек на земята

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията – наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните и фамилни връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като хора – в това е убеден гл. ас. Росен Гацин от Института по..

публикувано на 24.09.24 в 10:05