На 23 май отбелязваме Световния ден на костенурката – най-застрашената група гръбначни животни на земята.
В България живеят само два от общо 58 вида сухоземни костенурки. Те са защитени от Закона за биологичното разнообразие и търговията с тях, прибирането им в дворове, апартаменти, както и излагането им като атракция са забранени.
Според експертите едва 4 от 1000 костенурки създават поколение, а срещите между тях стават все по-редки заради силната им уязвимост от бързо променящата се околна среда и най-вече заради човешкото вмешателство.
Въпреки че са столетници, малко от тях достигат дори до полова зрялост. В момента по света съществуват 328 вида костенурки-сухоземни, сладководни и морски, като половината от тях са застрашени от изчезване.
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..