На 23 май отбелязваме Световния ден на костенурката – най-застрашената група гръбначни животни на земята.
В България живеят само два от общо 58 вида сухоземни костенурки. Те са защитени от Закона за биологичното разнообразие и търговията с тях, прибирането им в дворове, апартаменти, както и излагането им като атракция са забранени.
Според експертите едва 4 от 1000 костенурки създават поколение, а срещите между тях стават все по-редки заради силната им уязвимост от бързо променящата се околна среда и най-вече заради човешкото вмешателство.
Въпреки че са столетници, малко от тях достигат дори до полова зрялост. В момента по света съществуват 328 вида костенурки-сухоземни, сладководни и морски, като половината от тях са застрашени от изчезване.
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..