Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посмъртно пренасят в София тленните останки на цар Фердинанд Български

Снимка: БГНЕС

На 29-ти май тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени от град Кобург в София с военен самолет, който ще кацне пред правителствения VIP на летище София около 14 часа. Ковчегът ще бъде свален тържествено и положен в катафалка, която ще отпътува към двореца "Врана" около 15.00 часа, съобщиха от Фонд "Цар Борис и Царица Йоана".

Траурната процесия ще започне от главния вход на парка на двореца и ще достигне до двореца "Врана". Там ще бъде посрещната от цар Симеон II и царското семейство, заедно със Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, официален пратеник на Светия Синод и от апостолическия нунций в България архиепископ монсеньор Лучано Суриани.

Траурната церемония ще се проведе пред централния вход на "Врана", след което ковчегът ще бъде поставен в централното фоайе, където ще се състои кратко прощаване в семеен кръг. След това вратите на двореца ще са отворени за гражданите, желаещи да отдадат последна почит пред ковчега на покойния цар Фердинанд“, добавиха от Фонда.

Завръщането на тленните останки на цар Фердинанд се случва 76 години след смъртта на монарха. До сега останките бяха положени в криптата на църквата "Св. Августин" в баварския град Кобург.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме?

Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди няколко години, когато най-фалшифицирани бяха двадесетолевките. Това сочат данни на Българската..

публикувано на 21.07.25 в 09:25

Вече един век сърби и българи се събират на граничния проход край Белоградчик

Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в продължение на три дни от 18 до 20 юли. Хората от българското дело Салаш и сръбското Ново корито, както и..

публикувано на 21.07.25 в 09:24
Хор „Бели рози“ – Пескара, Италия

Задава се Първият фестивал на българските фолклорни състави от чужбина на родна земя

Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и популяризират българската традиция извън пределите на родината. От 23 до 26 юли Велико Търново става..

публикувано на 21.07.25 в 06:50