В разгара на тазгодишната кандидат студентска кампания сякаш риторичен звучи въпросът - коя ще бъде най-желаната специалност в Софийския университет "Св. Климент Охридски". За последните четири години безапелационен избор номер едно в желанията на бъдещите висшисти е специалността "Право" в Юридическия факултет на най-стария и престижен университет у нас.
Специалността е една от малкото към днешна дата, която директно предоставя образователната и квалификационна степен "магистър" в рамките на петгодишно обучение. Разбира се Юридическият факултет на Софийския университет (СУ) предлага и няколко отделни магистърски програми за завършилите степен "Бакалавър" от други специалности, като сред тях е и най-старата у нас специализирана Международната програма – "Право на ЕС". Тя е създадена в годината на присъединяване на България към общността – 2007-ма, въз основа на споразумение между СУ "Св. Климент Охридски" и Университета на Лотарингия (който обединява днес Европейския университетски център в Нанси и Мец, Франция), с участието на Университета на Страсбург, и се осъществява под патронажа на министър-председателя на Република България и с подкрепата на Посолството на Франция в България.
Програмата е единствената в страната ни и региона висококвалифицирана образователна програма, фокусирана върху правото на Европейския съюз, което превръща СУ във водещ център за обучение на специалисти в областта на европейската интеграция у нас. Част от програмата още от нейното създаване, а днес и неин ръководител е френският възпитаник от Университета на Нанси и доктор по публично-правни науки и право на ЕС доц. д-р Христо Христев.
"Френският език дава възможност за достъп до френската доктрина, която е една от най-ценните в материята на правото на Европейския съюз национални доктрини, които съществуват и са развити продължително през времето. От друга страна, както всеки, който има по-задълбочен интерес към теорията на европейското право знае, това е и работният език на Съда на Европейския съюз. До голяма степен френският е езикът на правото на Европейския съюз, ако мога да кажа. Така че това гарантира една много по-силна връзка с материята, възможност да се използват ценни източници, които позволяват не просто да се формират познания, но и да се познава в дълбочина развитието на правната система на Европейския съюз и нейните особености" – категоричен е доц. Христо Христев.
Голяма част от завършилите франкофонската програма на Юридическия факултет остават в България и са ключова част от капацитета, който съществува в нашата страна за прилагане на общата европейска уредба, отбелязва нейният ръководител. Част от дипломираните прилагат наученото и в различни европейски институции и в други държави членки на ЕС.
Вижте още за възможностите за обучение на френски език в български университети:
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея..