Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тараклия отбелязаха 172 години от рождението на Олимпий Панов

6
Снимка: БТА

В Тараклия - молдовския район с предимно българско население, отбелязаха 172 години от рождението на българския офицер, роден в Тараклия, Олимпий Панов. Пред паметника на майора се събраха районните служби, начело с председателя на района Лазар Дерменжи, предаде БТА. 
Сред гостите беше представителят на Външното министерство на България, бившият консул в Тараклия Ангел Маринков.


След полагането на цветя пред паметника, журналистът, краевед и родолюбец Димитър Боримечков разказа за живота, подвизите и смъртта на Олимпий Панов. Учениците от лицея „Олимпий Панов“ изнесоха рецитал с патриотични стихове.


В Тараклия на името на Панов са кръстени лицей и една от улиците. Всяка година се провежда Международен младежки турнир по свободна борба, посветен на паметта на Олимпий Панов. Миналата година Асоциацията на българите по света (АБС) купи къщата на майор Олимпий Панов в Тараклия. Предвидено е, че след реставрация тя ще бъде превърната в музей и културен център за българската общност в града.



Олимпий Спиридонович Панов е български революционер и офицер, командващ артилерията по време на Сръбско-българската война през 1885 г., военен министър във временното правителство на Петко Каравелов след преврата срещу княз Александър Батенберг.

Вижте също:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Славиша Миланов

Сръбската полиция е шпионирала телефона на български журналист от Цариброд

Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл".  В..

публикувано на 17.12.24 в 15:06
Мари Врина-Николов

Връчват наградата "Маларме" на Мари Врина-Николов за превода на стихосбирка на Георги Господинов

В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..

публикувано на 17.12.24 в 06:30

Проект запечатва традициите и обичаите на българите от Босилеградско

Сдружение "ГЛАС" – Босилеград събра в поредица от 25 видео репортажа истории от миналото и настоящето на повечето босилеградски села, населявани от етнически българи. Видеата могат да бъдат проследени чрез портал „Гласпресс” и Българската..

публикувано на 16.12.24 в 14:07