Българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в италианската столица посрещна 2025-а с прекрасна новина – семейството им от ученици, учители и родители в Рим и Флоренция се обогатява с още едно място, където българчетата ще учат майчин език, история, култура и традиции.
"Училището в Авелино се роди в момента, в който трябваше да се роди абсолютно спонтанно – няколко майки случайно се запознават и така се събраха 15-тина деца. Кампания е сред от регионите в Италия, където има концентрация на доста българи. Авелино се намира недалеч от Неапол. Искрено се надявам българите в зонатана южния италиански град да научат за тази нова възможност и да запишат своите деца.
Това, за което съжалявам е, че прекалено малко българи по света смятат за необходимо техните деца да учат български език и да бъде продължен коренът и паметта за българския произход. Аз смятам, че ние сме длъжни на нашите родители, на дедите ни - на всички онези, които са дали живота си за товапарче земя България. Един от начините, за да бъде изразена тази благодарност е именно да бъде поддържан българският дух и българският корен. Българските училища по света са точното място, където това може да се случва – да се поддържа българската традиция, споменът за нашите родители, баби и дядовци. Така че моят призив към всички българи е – не забравяйте откъде сте тръгнали! Не забравяйте, че ние сме длъжни на нашите родители, на нашата земя, където сме родени. За съжаление усещането за принадлежност у българите явно не е изключително добре развито. Това са и резултатите от политиката на България и въобще от това, което се случва с българите по света. Дай Боже да има осъзнаване у всички българи, че ние принадлежим на една от най- старите цивилизации в света и сме дали немалко не само на европейската, но и на световната култура.
Усещането за принадлежност се възпитава първо в семейството, но след като семействата не успяват, това могат да направят училищата. Ето защо призовавам българските семейства по света да не забравят своя корен и откъде са тръгнали, защото ние го дължим на нашите родители, на нашите баби и дядовци на нашите предци, но го дължим и на нашите деца."
Венета Ненкова пожела на всички сънародници в Италия, България и по света здрава, щастлива, но преди всичко мирна година:
"Дано 2025-а да бъде годината на мира, когато ще престанат всички войни по света! Пожелавам на всички да бъдем малко по-добри, да мислим малко повече за ближните и по-малко за себе си. Бих искала всеки един да се опита да даде поне мъничко за общото, за да опитаме да изградим един по-добър свят за нашите деца!"
Вижте също:
Снимките са предоставени от Венета Ненкова
"Среща с българската култура в Атина" ще се състои на 16 май, петък, в Европейския център в гръцката столица. По време на събитието ще бъдат представени самостоятелната изложба на IOTOFF "Пакети Енергия – Свят от Събития, Не от Неща", както и..
Българите от село Извоареле в румънския окръг Телеорман пресъздадоха гергьовденски обичай. “Сред старите български обичаи, за които родителите и бабите и дядовците ни разказваха с обич и носталгия, е този, свързан с празника на Свети Георги, отбелязван в..
Докато преди 20 години в българското училище "Дунав" в Линц, Залцбург и Велс е имало само 6 деца, то днес в трите му филиала седем учители обучават 140. Както и други български образователни средища по света, така и "Дунав" още от създаването си..
"Среща с българската култура в Атина" ще се състои на 16 май, петък, в Европейския център в гръцката столица. По време на събитието ще бъдат..