Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Светият синод излъчи тримата кандидати за Български патриарх

Тримата митрополити, от които ще бъде избран Българският патриарх (от ляво надясно): Гавриил Ловчански, Григорий Врачански и Даниил Видински.
Снимка: БГНЕС

След дълго заседание, продължило няколко часа, Светият синод излъчи тримата митрополити, измежду които трябва да бъде избран новият Български патриарх. Това са Ловчанският митрополит Гавриил, Врачанският митрополит Григорий и Видинският митрополит Даниил.
Гласуването се проведе в 42 тура. На първи тур с 11 гласа бе избран Врачанският митрополит Григорий. Гласуването продължи като за достоизбираеми кандидати за патриаршеския престол бяха излъчени Видинският митрополит Даниил с 9 гласа (на тридесет и втори тур) и Ловчанският митрополит Гавриил с 9 гласа (на четиридесет и втори тур), съобщи на сайта си Българската патриаршия.
Според Устава на БПЦ избраните трябва да отговарят на три условия - да са навършили 50 години, да имат 5-годишно митрополитско служение, православно мислене и примерен живот. Патриархът трябва да бъде избран на Патриаршески събор на 30 юни. В избора участват по петима представители от всяка епархия, а от Софийската - десет. Освен това в избора участват по един представител на ставропигиалните манастири - Рилски, Бачковски и Троянски, по двама от всяка епархия представители на епархийските манастири – един монах и една монахиня, както и по един представител на средните духовни училища. Общо 145 души.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка:  Facebook/ Дефиле на младото вино

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив омайва с аромати и духа на традицията

Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд обещава  незабравимо кулинарно и културно пътешествие сред автентичната атмосфера на Стария град..

публикувано на 22.11.25 в 09:05

Дни на турската култура в Балчик

Дни на турската култура ще се проведат на 22 и 23 ноември в Културен център "Двореца" в Балчик. Събитието под мотото "Посоки Турция" се осъществява с участието на културни институции от страната. Сред участниците са Народно читалище "Мевляна – 2012",..

публикувано на 22.11.25 в 06:00

Ще е топло и ветровито с възможни валежи на югоизток

В събота  минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна България. През деня ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, следобед и над..

публикувано на 21.11.25 в 18:30