Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагаме 80 милиона евро за Украйна, но ще ги дадем, ако ги одобри парламентът

Снимка: БГНЕС

В позицията, с която България отива на срещата на върха на НАТО, е посочено, че страната ни може да предостави 80 млн. евро на Украйна. Това съобщи в кулоарите на парламента служебният премиер Димитър Главчев. Той обаче уточни, че тази или каквато и да е друга сума може да стане факт, само след като бъде гласувана от парламента. Главчев не пожела да уточни за какво точно ще се предостави тази сума.

По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че България няма да дава на Украйна пари кеш. Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски обаче обясни, че няма противоречие в изказванията на Главчев и Борисов: "Тези пари няма да бъдат давани директно от страната ни на Украйна, а ще бъдат приспаднати от сумите, които България получава за предоставеното на Киев въоръжение".

"Основната ни цел е да защитим националните ни интереси като съюзник в НАТО", посочи Главчев по повод позицията на България на срещата на върха на Алианса във Вашингтон.

Пред медиите Главчев приветства отправените в пленарна зала на НС предложения България да бъде посредник в мирни преговори или в инициативи за мир. Единственото, което трябва обаче да се подчертае е, че тези мирни преговори трябва да бъдат съобразени с международното право, отбеляза служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев.



Припомняме, че на 21 юни правителството взе решение страната ни да бъде представена на срещата на НАТО и от президента Румен Радев, и от служебния премиер Димитър Главчев, след което от  Министерския съвет предложиха делегацията да бъде водена от Радев. Държавният глава обаче отказа да ръководи българската делегация и да участва в срещата на държавните и правителствени ръководители във Вашингтон, с мотива, че не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна. Тези рамкови позиции ще бъдат защитавани от България на срещата на алианса.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кабинетът одобри проект на споразумение със Северна Македония за жп тунел "Деве баир"

Кабинетът одобри проект на Споразумение между България и Република Северна Македония за изграждане и експлоатация на трансграничния жп тунел "Деве баир". Целта е да бъдат поети ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между..

публикувано на 30.12.24 в 16:42

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Турция, Сърбия, Северна Македония

Решението за пълноправно членство на България в шенгенското пространство от началото на 2025 г. е историческо събитие както за страната, така и за връзките със съседните държави от ЕС – Румъния и Гърция. Кое е определящото събитие в двустранните..

публикувано на 30.12.24 в 09:35

Политическата 2024-а и очакването България да работи по нови цели след присъединяването към Шенген

Обобщаването на събитията от цяла една година в няколко реда несъмнено е предизвикателство, особено ако го правим в политически план. Превърналите се в традиция у нас предсрочни парламентарни избори и тази година, бяха повод българите да упражнят..

публикувано на 27.12.24 в 16:35