Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагаме 80 милиона евро за Украйна, но ще ги дадем, ако ги одобри парламентът

Снимка: БГНЕС

В позицията, с която България отива на срещата на върха на НАТО, е посочено, че страната ни може да предостави 80 млн. евро на Украйна. Това съобщи в кулоарите на парламента служебният премиер Димитър Главчев. Той обаче уточни, че тази или каквато и да е друга сума може да стане факт, само след като бъде гласувана от парламента. Главчев не пожела да уточни за какво точно ще се предостави тази сума.

По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че България няма да дава на Украйна пари кеш. Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски обаче обясни, че няма противоречие в изказванията на Главчев и Борисов: "Тези пари няма да бъдат давани директно от страната ни на Украйна, а ще бъдат приспаднати от сумите, които България получава за предоставеното на Киев въоръжение".

"Основната ни цел е да защитим националните ни интереси като съюзник в НАТО", посочи Главчев по повод позицията на България на срещата на върха на Алианса във Вашингтон.

Пред медиите Главчев приветства отправените в пленарна зала на НС предложения България да бъде посредник в мирни преговори или в инициативи за мир. Единственото, което трябва обаче да се подчертае е, че тези мирни преговори трябва да бъдат съобразени с международното право, отбеляза служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев.



Припомняме, че на 21 юни правителството взе решение страната ни да бъде представена на срещата на НАТО и от президента Румен Радев, и от служебния премиер Димитър Главчев, след което от  Министерския съвет предложиха делегацията да бъде водена от Радев. Държавният глава обаче отказа да ръководи българската делегация и да участва в срещата на държавните и правителствени ръководители във Вашингтон, с мотива, че не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна. Тези рамкови позиции ще бъдат защитавани от България на срещата на алианса.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Гърция и Румъния

От дистанцията на времето историята и изследователите ще дадат своята оценка за България и нейните междусъседски отношения в първата четвърт на 21-ви век. Но и тогава те ще стъпват върху фактите и възприятията за тях на съвременниците. Преди още..

публикувано на 27.12.24 в 09:25
Делян Пеевски

Изключват ДПС – "Ново начало" от европейското либерално семейство

Председателският съвет на групата "Обнови Европа" (Renew Europe) в Европейския парламент единодушно реши да препоръча прекратяването на членството на групата на партията "Движение за права и свободи" (ДПС), заради действията на нейния председател..

публикувано на 23.12.24 в 12:46

По съседски: Събития с балкански адрес

Албания и Черна гора отбелязаха напредък в евроинтеграцията през 2024 г. Лидерите на ЕС се срещнаха на 18 декември със своите колеги от Западните Балкани. Председателката на Еврокомисията Урсула Фон дер Лайен призова за търсене на решения и..

публикувано на 20.12.24 в 12:00