Подобно на много други места по света, и в Албания българският език се изучава академично. Нашият лекторат е част от Катедрата по славянски и балкански езици на Факултета по чуждоезиково обучение в Тиранския университет, а от няколко години преподавател по български език, литература и култура там е доц. д-р Раки Бело.
Самият Раки Бело е част от българското национално малцинство. Родом е село Връбник, най-източната точка на Албания. Завършил е българска филология в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, част е и от академичния състав на Великотърновския университет (ВТУ) "Св. св. Кирил и Методий". За доц. Раки Бело преподаването на български език в Албания е призвание и предизвикателство. С него разговаряме на площад "Майка Тереза" в центъра на Тирана, непосредствено срещу ректората на Тиранския университет.
"Българският език тук е избираема дисциплина и се изучава в продължение на 4 семестъра – обяснява ни доц. Бело. - Лекторатът съществува от дълги години - още от преди времето на социализма. Студентите учат основно български език, но по време на часовете ги запознаваме и с литературата, и с историята на България. Преобладават студентите от албански произход, като нерядко към езика проявяват интерес и младежи от други държави, особено тези, които идват по различни европейски програми, каквато е "Еразъм". Има и албански студенти от български произход от историко-географските области с компактно българско население - Гора, Голо Бърдо, Мала Преспа."
Студентите с български език намират реализация в сферите на туризма, науката и държавната администрация. От четири години насам популярност придобива и лятното училище по български език, което се реализира със съдействието Великотърновския университет в България.
"Тъй като часовете по български език във факултета са недостатъчни, през юли, в продължение на почти целия месец, предлагаме надграждане на познанията за езика и културата на България – продължава доц. Бело.
- Всеки желаещ се записва и в продължение на няколко седмици изучава българския книжовен език и част от литературата и историята на България. За лектори каним преподаватели от ВТУ, но и от други университети в България, както и местни албанци, които познават България и българския език и правят интересни сравнения с албанския език и литература“.
По време на лятното училище се провеждат и семинари на терен. Така например, през миналата година участниците в инициативата са посетили историческия град Берат, който пази и редица артефакти, свързани с българската история. Както е известно, Берат е бил неразделна част от Първото и Второто българско царство, а днес е град-музей, включен през 2008 г. в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
"Самото име на Берат идва от български език и означава "бял град" – разказва ни Раки Бело. - Там се пазят мощите на учениците на Кирил и Методий светите Горазд и Ангеларий. Всичко това е известно основно на специалистите в България и затова вашата мисия на журналисти е много важна, тъй като запознавате хората с нас, с нашата история и с традициите ни. Ето в Берат се пазят и ценни за българите артефакти. Освен мощите на Горазд и Ангеларий, в черква, намираща се в крепостта на Берат, която днес е музей, има запазени средновековни икони от всички черкви в Албания. Сред тях е и една оригинална икона на Светите Седмочисленици, изографисана от известния местен зограф Онуфрий".
Албанците знаят много добре каква е историята на тяхната територия и я разказват такава, каквато е – казва ни още доц. д-р Раки Бело от Тиранския университет и се спира на въпроса за толерантността.
"Албанците са толерантни и всички малцинства имат равни права, в т.ч. – българското. Никой тук не ти пречи да си говориш на български или пък публично да заявиш, че си българин. Напротив - ние като малцинство си имаме право да изучаваме български език и затова имаме неделни училища - в Тирана, Елбасан, Корча, Дуръс и други, които тепърва ще бъдат открити. Училището в Тирана работи от 2015 г.
В столицата можем да срещнем български семейства от всички краища на Албания. Защото ние сме местно население, формирано исторически – така, както са българите в самата днешна България. В Тирана имаме семейства от всички тези райони с българско население - Гора в Североизточна Албания, Голо бърдо в северната част на страната и Корчанско – на изток. Те именно изпращат децата си в българското училище".
С празнична Света литургия и Велик водосвет от 11,30 ч. на 5 януари (в храма на адрес Bellenstraße 67, 68163 Mannheim), както и с хвърляне на Светия кръст във водите на езерото Vogelstangsee (на адрес Unterer Vogelstangsee 1, 68309 Mannheim) на 6..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний ще оглави празнична Света божествена литургия в храм Kirche Holzhausen (на адрес Hauptstraße, 04288 Leipzig) в германския град Лайпциг на 12 януари, неделя след Богоявление, от..
"Сдружението на българите на остров Крит" (гр. Βουλγαρική Ένωση της Κρήτης) вече девет години полага усилия да бъде мост между България и сънародниците ни в най-южната гръцка територия, замествайки понякога най-нужния елемент – държавата. Сред целите,..
Жители на Цариброд се събират пред Центъра за култура и този петък, за да изразят подкрепа към исканията на стачкуващите студенти и да почетат..