Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Румен Радев: Политическата система в България е тежко заболяла

Държавният глава Румен Радев заяви, че в петък сутринта ще обяви решението си кога ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. По повод коментар на Делян Пеевски, че президентът не си е на мястото, докато страната е обхваната от пожари, Радев изтъкна, че "инсталирането в българската политика на тежко компрометирани фигури като Делян Пеевски и възможността те да си присвояват безпрепятствено правото да се обявяват за евроатлантици, да раздават правосъдие наляво и надясно, да се превръщат в морални стожери, показва, че нашата политическа система е тежко заболяла“.

Според Радев, "начинът да я възстановим е чрез радикална хирургия“, а "скалпелът е в ръцете на българските избиратели, когато и да има следващи избори". Президентът говори пред журналисти във Великобритания, където представлява страната ни на Четвъртата среща на върха на Европейската политическа общност. Запитан за войната в Украйна, Радев заяви, че е крайно време да бъде сложен край. По думите на Радев, "ако продължаваме да водим същия стил война, със същата интензивност, наближаваме момент, в който Украйна ще остане без хора на бойното поле. Тогава всички ще се изправим пред една невероятно тежка и политическа и морална дилема“, коментира Радев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Северна Македония подписват споразумение за трансграничен железопътен тунел

Министерският съвет одобри изменения в Споразумението между България и Северна Македония за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансграничен железопътен тунел. “След проведена кореспонденция са получени бележки от северномакедонската..

публикувано на 03.10.25 в 15:24
Росен Желязков

Премиерът заяви, че в страната има диверсионни групи за хибридни въздействия

В България има диверсионни групи, които осъществяват хибридни въздействия и те са част от политическия живот на България, като действат с дезинформации. Това заяви премиерът Росен Желязков по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос, има..

публикувано на 03.10.25 в 11:48

По съседски: Събития с балкански адрес

Атина е под натиск да продаде изтребители, които да се доставят на Украйна Гърция продължава да отказва да предостави високотехнологично военно оборудване, което да се използва срещу Русия, предаде от Гърция кореспондентката на БНР Катя..

публикувано на 03.10.25 в 10:25