Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският патриарх Даниил се срещна с Асоциацията на българските училища в чужбина

Снимка: Българска патриаршия

Негово Светейшество Българският патриарх Даниил прие на 19 юли, в Синодалната палата, Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина, съобщи на сайта си Българската патриаршия. 

Председателят на асоциацията Петя Димитрова-Цанева поздрави патриарх Даниил за избирането му за предстоятел на БПЦ-БП и Софийски митрополит и му пожела Бог да го дарява със сили, здраве и мъдрост в патриаршеското му служение. Членовете на управителния съвет на асоциацията запознаха патриарха със своите инициативи в европейските страни, както и отвъд океана. От своя страна Българският патриарх им пожела още по-усърдно да работят в попрището на образованието, като изтъкна, че в цялата история на нашия народ българското училище и българската църква са вървели ръка за ръка, както и че там, където е храмът - там е и общността. Всички възрожденски учители са били възпитавани в християнската вяра, а свидетелството за това е високата нравственост, която е притежавало българското общество, посочи Негово Светейшество.

По време на срещата, в която взеха участие и Техни Преосвещенства Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод и Браницкият епископ Пахомий, викарий на Софийския митрополит бяха обсъдени и идеи за съвместно сътрудничество между Българската православна църква и АБУЧ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Форум разисква позициите на българското Черноморие на туристическия пазар

Варна е домакин на 18-ия Черноморски туристически форум на тема "Позиции на българското Черноморие на туристическия пазар - предизвикателства и перспективи". Организатор на дискусиите, които ще се състоят на 30 и 31 октомври в черноморската ни..

публикувано на 30.10.25 в 06:00

Топлото есенно време продължава, в котловините може да има слани

В четвъртък минималните температури ще са от 1 до 6°, в София – 2°. Малко по-ниски сутринта ще са температурите в котловините, където ще има условия за слана. В часовете преди обед на места в низините и котловините все още ще бъде мъгливо или с..

публикувано на 29.10.25 в 18:30

"Мяра": 41,5% от българите очакват влошаване на личните си финанси през 2026 г.

Намалява увереността за личните финанси на българите. Това показва изследване на социологическа агенция "Мяра", проведено между 5 и 13 октомври 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Ако през април 32,2% от сънародниците ни са очаквали..

публикувано на 29.10.25 в 15:44