Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишна конференция на АБУЧ

Българското образование зад граница дискутират преподаватели от училищата ни в чужбина

София и Благоевград - 22-24 юли 2024 г.

8
Годишна конференция на АБУЧ` 2024
Снимка: Красимир Мартинов

Всяко лято, по традиция, български учители отблизо и далеч се събират, за да отчетат какво са свършили, къде са срещнали проблеми, както и за да обменят опит и практика. Близо 60 представители на български училища зад граница, университетски преподаватели и експерти в областта на образованието са в България за участие в годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Официално тя беше открита тази сутрин в София и продължава в Благоевград до 24 юли. 

В началото на форума водосвет за здраве и благоденствие отслужи Негово Преосвещенство епископ Герасим, главен секретар на Св.Синод. 


В първия ден на конференцията, преминаваща под мотото "Образованието като грижа и ценност", асоциацията връчи годишните си награди на заслужили български преподаватели в чужбина и хора, допринесли за работата на организацията.

Отличието на АБУЧ

Учредената от Министерството на образованието и науката и връчена за първи път през миналата година специална награда "Пробуда", беше присъдена на двама български учители зад граница – на Ирина Ботева-Владикова, председател на АБУЧ и директор на Българо-австрийското училище "Св. св. Кирил и Методий" във Виена, 

Галин Цоков връчва наградата на МОН на Ирина Владикова

и на Петя Цанева, директор на Български училища в Мадрид и основател на най-голямата асоциация на българите в Испания "Балкан", а също - отличието на Агенцията за българите в чужбина за 2012 на името на Св. Злата Мъгленска. 

Петя Цанева - носител на наградата на МОН

Преди да връчи наградите на двете дами, в приветствието си към участниците във форума министърът на образованието проф. Галин Цоков изтъкна, че българските училища в чужбина са успели да изградят една паралелна българска образователна система зад граница... 

Освен финансовата помощ, министър Цоков открои и две програми, които са реализирани през настоящата година. Едната е „Неразказаните истории на българите“, насочена към изследвания за утвърждаване на българската национална идентичност и популяризиране на българския език, традиции и култура. Направленията в нея са за проучване и представяне на информация и свидетелства за родови истории за значими събития и личности с принос в чуждата държава, приноса на достойни българи или факти и обстоятелства от миналото, свързани с българската история в чужбина. Могат да оценяват и приноса на достойни българи от съвремието, които са знакови за цивилизационното, културното, научното развитие на чуждите държави и на света. 

Министърът на образованието Галин Цоков

Втората програма, финансиране по която ще се получи от тази учебна година, е „България – образователни маршрути“. По нея вече 16 училища са одобрени и техните ученици ще могат да дойдат в България, за да се запознаят на място с места, за които иначе само са чували в часовете по история, география и българска култура, каза министър Цоков.  

Поради ангажимент с връчването на втория мандат за съставяне на правителство, вицепрезидентът Илияна Йотова не успя да присъства на форума на българските учители от чужбина. В конференцията участие взе журналистът Милена Димитрова, която е част от екипа на вицепрезидента. Тя подчерта дългосрочния ангажимент на Илияна Йотова към темата за българското образование зад граница. "Мисията на българските училища по света е неоценима по важност и безценна инвестиция в бъдещето. Благодарение на тях, стотици хиляди млади българи научават и знаят де е България, четат и пишат на български език", посочи Милена Димитрова и се спря на факти, изнесени по време на състоялия се неотдавна в София и Пловдив форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“.

Милена Димитрова

През следващите дни, в базата на ЮЗУ „Неофит Рилски“ в благоевградския кв. Бачиново, участниците в годишната конференция на Асоциацията на българските училище в чужбина ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга - „Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането“ и „Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език.

 Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.

Още снимки от събитието вижте във фотогалерията под публикацията. 

Фото: Красимир Мартинов 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Етническата българка Мария Гусейнова: Подготвя се откриването на "Дом на Азербайджан" в София

2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност.   "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..

публикувано на 17.01.25 в 09:35

Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с неделните училища зад граница

Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..

публикувано на 16.01.25 в 11:15
Прожекция в Пафос, Кипър

"Гунди – легенда за любовта" и "Без крила" продължават да шестват по света

Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги Аспарухов. Но "Гунди – легенда за любовта" продължава обиколката си.  От "Арт театър - Берлин"..

публикувано на 11.01.25 в 20:39