Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени ще изследват близкия Космос от Антарктида

Снимка: bas.bg

За първи път от Българската антарктическа база на остров Ливингстън ще се изследват детайлно пулсациите в йоносферата на Земята, причинени от слънчеви бури, активността на слънчевата корона.

Българската база на остров Ливингстън

Това предвижда първият български полярен астрономически научноизследователски проект, наречен "Въздействие на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергетични частици над Антарктида", който ще се осъществи през 2024-2025 г., съобщават от БАН. Научните експерименти ще помогнат да се изследват в пълнота слънчевите изригвания в периода на максимум на активност и техните ефекти върху земната система.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Държавата ще помогне на общините да рекламират културните си забележителности

Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при откриването на 20-ото издание на международното изложение “Културен туризъм” във Велико Търново,..

публикувано на 08.10.25 в 18:33

Изследване на INSAIT за създаването на ИИ системи отличено на световен форум

Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..

публикувано на 08.10.25 в 16:46

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36