Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна евакуация на селата в близост до границата с РСМакедония

Снимка: БГНЕС

Системата BG-ALERT издаде предупреждение за евакуация за жителите на пет села в община Струмяни, заради големия пожар, който избухна в района на Малешевската планина, в близост до границата с Република Северна Македония. Пожарът там продължава да се разраства и в потушаването му са се включили и хеликоптери, на терен са пожарникари и доброволци, съобщи кореспондентът на БНР Кети Тренчева.



Фронтът на огъня е изключително широк, а вятърът допълнително утежнява обстановката. На място са десетки пожарни коли от Благоевград, София, Сандански, Петрич и Струмяни.



В гасенето се включиха и двата френски самолета, след като бяха повикани на помощ заради пожара в планината Славянка. Те зареждат вода от язовир "Доспат" и поради тази причина днес и утре се забранява плаването на лодки и други плавателни съдове в язовира.



Силният вятър е вдигнал огнената стихия нагоре по планината и по информация на кмета на Община Струмяни Емил Илиев, който е във високата част, заедно с началника на Пожарната – главен комисар Александър Джартов, пламъците вече са обхванали няколко хиляди декара гори.
Пожарът влезе и в ниската част на планинат, буквално в нивите и лозята на хората, информира репортерът на БНР – вижте видео ТУК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите ще се понижат, ще превалява над Западна и Централна България

В петък  минималните температури ще бъдат от 7 до 12°. В София ще е около 10°. През деня над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на..

публикувано на 17.04.25 в 19:05

Правата на българите в Северна Македония не са защитени, смята вицепрезидентът

"България не поставя допълнителни условия към процеса и преговорите на Северна Македония с ЕС", каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването в София на форума "ЕС среща Балканите". Във форума участват европейският комисар по разширяването..

публикувано на 17.04.25 в 13:11

Български учени създадоха нов метод за проследяване на хромозомите

Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява човешките хромозоми по време на митоза, което досега се смяташе за невъзможно .  Научният..

публикувано на 17.04.25 в 12:36