Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва българо-американската летателна тренировка “Тракийско лято”

Снимка: БТА

От днес до 29 август на територията на страната ни се провежда ежегодната съвместна българо-американска летателна тренировка “Тракийско лято”. Целта е да се повишат способностите и оперативната съвместимост на летателните екипажи от военно-транспортната авиация и на формированията за противовъздушна отбрана от състава на ВВС, както и на специалните сили при участие в международни учения и операции.

В рамките на подготовката ще бъдат изпълнявани дневни и нощни полети със самолет “Спартан” от състава на българските ВВС и със самолети С-130 на Военновъздушните сили на Съединените щати. Ръководител на тазгодишното “Тракийско лято” е подполковник Пламен Дончев, зам.-командир на авиобаза “Враждебна”.

В тренировката ще участват сили и средства от Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, Военновъздушните сили на Република България, Съвместното командване на специалните операции и формирования от Военновъздушните сили на САЩ в Европа, както и екипи от Военномедицинска академия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 25 юли 2025 г.

В "България днес" на 25 юли слушайте: 04:25 Актуално от България и сънародниците по света 16:23 "По съседски" – събития от Балканите 24:40 Изложба в София – спомен за гребеца Васил Радев и неговите "3 секунди вечна преднина"..

публикувано на 25.07.25 в 19:00

Червен код за горещини е подаден в 12 области на страната, за останалите е оранжев

В събота  ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър.  Максималните..

публикувано на 25.07.25 в 18:00

България събира на олимпиада световния студентски математически елит

България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..

публикувано на 25.07.25 в 15:47