Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морски пехотинец от САЩ благодари на българските спасители, дарили му втори шанс за живот

Снимка: Посолство на САЩ в София - Джеймс Барлоу (вляво)

5 ноември 2023 г. е датата, която завинаги ще помни американският морски пехотинец Джеймс Барлоу. На този ден той покорява връх Вихрен в планината Пирин, но минути по-късно животът му се преобръща. Полита надолу със скорост 60 км/ч от над 200 метра височина и изпада в тежка хипотермия, разказва бТВ.  "Не помня как паднах, ударих главата си, получих мозъчен кръвоизлив и загубих съзнание", разказва Джеймс Барлоу.

След като съпругът й не се прибира, нежната половинка на Джеймс Барлоу търси помощ от ПСС. Малкият син на пострадалия успява да извади GPS координати на телефона му, което облекчава значително спасителната операция. 20 планински спасители тръгват веднага към него и го намират 10 часа след тежкото падане. "За нас беше изненада, че той е жив. Очите ни станаха огромни, когато той отговори“, разказва още Иво. Спасителите пренасят пострадалия турист на ръце. Лекарите от ВМА се борят за живота му. 

Месец по-късно Джеймс излиза от комата в болница в САЩ. "Чувствам се като един от най-големите късметлии на света“, признава днес Джеймс. Вече възстановил се напълно, той се връща у нас, за да благодари на своите спасители и дарява 12 000 лв. на Планинската спасителна служба за обучение на екипа.

"Аз и моето семейство сме ви благодарни за цял живот, защото без тези невероятни хора тук в България, нямаше да бъда тук, щях да съм умрял в планината. Има добри хора по света, които наистина искат да помагат на другите“, признателен е Джеймс. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25