Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 години от преврата на 9 септември 1944-а и смяната на обществения строй в България

Снимка: historymuseum.org

На 9 септември се навършват 90 години от преломното събитие, което бележи края на Царство България. В разгара на Втората световна война, когато Съветската армия преминава в настъпление след битката при Сталинград, и достига до Румъния през август 1944, България все още е съюзник на Нацистка Германия. За да запази суверенитета си, тя скъсва отношенията си с Третия райх, под заплаха от военни действия от страна на СССР. Въпреки това, в нощта срещу 9 септември 1944 г., българското правителство, в което са привлечени няколко демократични партии, е свалено от офицери, преминали на страната на Отечествения фронт. В него се включват Българска работническа партия /комунисти/, сили от легалната опозиция: от кръга „Звено”, от Демократическата партия, Българския земеделски народен съюз и др. земеделски партии, а превратът се извършва под ръководството на БРП. По нареждане на Георги Димитров, ръководител на Коминтерна, са превзети ключови институции - Министерството на войната, Централна поща, Телефонната палата, Централна гара и други стратегически обекти в София.

Кимон Георгиев от политическия кръг „Звено“, участвал преди това в превратите на 9 юни 1923 и 19 май 1934 обявява по Радиото новото управление на Национален комитет на Отечествения фронт. Министрите от правителството на Константин Муравиев са арестувани. Кимон Георгиев застава начело на новата власт, с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. Така България попада в съветската сфера на влияние и поема по пътя на социалистическото развитие. В месеците до края на 1944 г. следва вълна на саморазправа с неудобните без съд и присъда, до сформирането на т.нар. Народен съд.

Периодът на социалистическо развитие на България продължава до 10 ноември 1989 година, когато тоталитарната власт е свалена и в страната ни се поставя началото на демократичните промени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00