Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонският външен министър е отказал среща с българския си колега в София

Гордана Силяновска и Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Посещението на македонският президент Гордана Силяновска е по повод културно събитие - гостуване на Националната опера и балет на Северна Македония в София и няма характер на държавно, официално или работно посещение. "В такива случаи протоколната практика не предвижда изпълнение на химни, поставяне на други държавни знамена, както и други протоколни атрибути", заявиха от българското външно министерство, предава БГНЕС. 
Изявлението е заради спекулациите на правителството в Скопие, че протоколът при срещата между Силяновска и българския ѝ колега Румен Радев е бил нарушен поради липсата на македонското знаме. "Водена от желанието за добросъседски отношения и оставайки последователна в политиката на подкрепа на открития диалог с партньорите от РСМ, българската страна изпрати покани на министрите, придружаващи президента СиляновскаДавкова, за срещи с техните колеги. За съжаление, поканата от министъра на външните работи Иван Кондов до министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски беше отхвърлена", съобщава външно министерство. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 25 юли 2025 г.

В "България днес" на 25 юли слушайте: 04:25 Актуално от България и сънародниците по света 16:23 "По съседски" – събития от Балканите 24:40 Изложба в София – спомен за гребеца Васил Радев и неговите "3 секунди вечна преднина"..

публикувано на 25.07.25 в 19:00

Червен код за горещини е подаден в 12 области на страната, за останалите е оранжев

В събота  ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър.  Максималните..

публикувано на 25.07.25 в 18:00

България събира на олимпиада световния студентски математически елит

България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..

публикувано на 25.07.25 в 15:47