Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Снимка: Ани Петрова

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската музикална асоциация сред професионалните ансамбли и училищата с фолклорен профил в цялата страна.

Сериозната липса на музиканти за фолклорните ансамбли ще доведе до прекратяване на дейността им, а оттам – и до погубване на българския фолклор, гласи един от изводите в анализа.

Сред основните причини за тежкото състояние на сектора е ниското заплащане без възможности за финансов растеж, което обезценява престижа на професията. Така младите хора не желаят да се занимават професионално с фолклор, а музикантите в оркестрите скоро ще ги напуснат, защото са предимно в пенсионна възраст.

Най-важната тема е статутът на ансамблите, защото когато се намери допълнително финансиране, те няма как да се възползват от него, тъй като не са юридически лица, а назначени служители към общини. Но какво ще стане, ако общините и държавата работят заедно? Тогава парите ще стигат”, заяви служебният министър на културата Найден Тодоров.

Българската музикална асоциация предлага професионалните фолклорни ансамбли да бъдат отделени като самостоятелни музикално-сценични институти, което ще насърчи по-ефективното управление на бюджета и приходите, както и изработването на дългосрочна стратегия за развитието им.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02