Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Снимка: Ани Петрова

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската музикална асоциация сред професионалните ансамбли и училищата с фолклорен профил в цялата страна.

Сериозната липса на музиканти за фолклорните ансамбли ще доведе до прекратяване на дейността им, а оттам – и до погубване на българския фолклор, гласи един от изводите в анализа.

Сред основните причини за тежкото състояние на сектора е ниското заплащане без възможности за финансов растеж, което обезценява престижа на професията. Така младите хора не желаят да се занимават професионално с фолклор, а музикантите в оркестрите скоро ще ги напуснат, защото са предимно в пенсионна възраст.

Най-важната тема е статутът на ансамблите, защото когато се намери допълнително финансиране, те няма как да се възползват от него, тъй като не са юридически лица, а назначени служители към общини. Но какво ще стане, ако общините и държавата работят заедно? Тогава парите ще стигат”, заяви служебният министър на културата Найден Тодоров.

Българската музикална асоциация предлага професионалните фолклорни ансамбли да бъдат отделени като самостоятелни музикално-сценични институти, което ще насърчи по-ефективното управление на бюджета и приходите, както и изработването на дългосрочна стратегия за развитието им.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00