Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделците в протестна готовност заради неизплатената украинска помощ

Снимка: БГНЕС

Все повече браншови организации в земеделието обявяват протестна готовност по повод неизплатените средства по т.нар. украинска помощ, предназначена да компенсира икономическите загуби заради войната. Към декларациите на зърнопроизводителите, овцевъдите и биопроизводителите се присъединиха и членовете на Камарата на производителите на плодове и зеленчуци.

Държавата дължи на земеделците 300 млн. лв. за втория транш на помощта, а крайният срок за изплащането им изтече на 30 септември т.г.

Според неофициална информация финансовото министерство е готово да преведе 200 млн. лв. до 15 октомври, а останалата част от плащането – до края на ноември. От Асоциацията на зърнопроизводителите обаче не са съгласни с предложението за двуразово плащане, каза за БНР нейният председател Илия Проданов.

Очаква се утре земеделците да бъдат поканени на разговор в Министерството на финансите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще е топло и ветровито с възможни валежи на югоизток

В събота  минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна България. През деня ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, следобед и над..

публикувано на 21.11.25 в 18:30

Себан-Бекаш: Толерантността е част от идентичността на българското общество

Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви президентът Румен Радев на среща в София с Ан-Софи Себан-Бекаш, вицепрезидент за Европа на Американския..

публикувано на 21.11.25 в 18:00

Григор Димитров отново с номинация за престижна награда за спортсменство

Григор Димитров е номиниран за наградата "Стефан Едберг" за спортсменство през сезона в най-високото ниво на мъжкия тенис - АТР. Към победителите от последните три години в наградата "Стефан Едберг" за спортсменство – Григор Димитров (2024), Карлос..

публикувано на 21.11.25 в 17:43