Без консенсус приключи днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което беше обсъден проект на правителствено постановление за повишение на минималната работна заплата от сегашните 933 лева /477.04 EUR/ на 1077 лева /550.66 EUR/ от 1 януари 2025 г.
Синдикатите подкрепиха предложението, а работодателските организации се обявиха против с аргумента, че изчисленията са неадекватни и механизмът за тях противоречи на международното право, като носи социални и икономически вреди, тъй като предлаганият размер е силно завишен.
Според Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, не трябва да се определя нов размер на МРЗ за следващата година, докато не се транспонира директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати. Той се мотивира, че с предложеното повишение на МРЗ "се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици за сметка на тези със средна, а в някои области и висока квалификация.
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.
В Пекин беше подписан Меморандум за сътрудничество между сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Шънджънския политехнически университет (Shenzhen Polytechnic University (SZPU)). Подписи под документа положиха Катя Стайкова, изпълнителен директор на..
Броят на започналите работа безработни през октомври се е увеличил с 830 или с 5,9% спрямо месец по-рано. По данни на Агенцията по заетостта, общо 14 852 безработни са започнали работа миналия месец. Равнището на регистрираната безработица в..
Българската индустрия се трансформира към производства с висока добавена стойност, става ясно от анализ на Института за пазарна икономика. Тази тенденция е най-добре изразена в областта на компютърната техника, електрониката и оптиката, които привличат..