Без консенсус приключи днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което беше обсъден проект на правителствено постановление за повишение на минималната работна заплата от сегашните 933 лева /477.04 EUR/ на 1077 лева /550.66 EUR/ от 1 януари 2025 г.
Синдикатите подкрепиха предложението, а работодателските организации се обявиха против с аргумента, че изчисленията са неадекватни и механизмът за тях противоречи на международното право, като носи социални и икономически вреди, тъй като предлаганият размер е силно завишен.
Според Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, не трябва да се определя нов размер на МРЗ за следващата година, докато не се транспонира директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати. Той се мотивира, че с предложеното повишение на МРЗ "се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици за сметка на тези със средна, а в някои области и висока квалификация.
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.
Служебното правителство одобри държавни гаранции в размер над 79 млн. евро /155 млн. лв./ за заем на "Националната електрическа компания" за финансиране на инвестиционен проект "Модернизация и рехабилитация на ПАВЕЦ "Чаира". С решението по..
През идните 12 месеца българският бизнес се нуждае от почти 262 000 работници и специалисти, сочи проучването на Агенцията по заетостта. Това е близо 9.3% от заетите в момента. Спрямо резултатите от 2023 г. има леко снижение на заявените..
Американската платформа за борсова търговия "Робинхуд", основана от българина Владимир Тенев и съдружника му Байджу Бат от Индия, стартира маржин търговия във Великобритания, съобщават от компанията, цитирана от Си Ен Би Си (CNBC) и БТА...