Без консенсус приключи днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което беше обсъден проект на правителствено постановление за повишение на минималната работна заплата от сегашните 933 лева /477.04 EUR/ на 1077 лева /550.66 EUR/ от 1 януари 2025 г.
Синдикатите подкрепиха предложението, а работодателските организации се обявиха против с аргумента, че изчисленията са неадекватни и механизмът за тях противоречи на международното право, като носи социални и икономически вреди, тъй като предлаганият размер е силно завишен.
Според Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, не трябва да се определя нов размер на МРЗ за следващата година, докато не се транспонира директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати. Той се мотивира, че с предложеното повишение на МРЗ "се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици за сметка на тези със средна, а в някои области и висока квалификация.
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.
Размерът на средния осигурителен доход за страната за януари 2025 г. е 1733,28 лв. Това обявиха от НОИ. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.02.2024 г. до 31.01.2025 г. е 1667,08 лв. Определеният средномесечен..
Бизнес форум "Укрепване на икономическите връзки между България, Турция и Румъния" се провежда днес в Международния конгресен център в Бургас. Основната цел на проявата е да стимулира търговско-икономическите отношения между трите съседки, като в..
Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии EuroHPC избра шест нови европейски фабрики за изкуствен интелект (ИИ) с цел укрепване на лидерството на Европа в областта на иновациите и ИИ. Австрия, България,..