Без консенсус приключи днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което беше обсъден проект на правителствено постановление за повишение на минималната работна заплата от сегашните 933 лева /477.04 EUR/ на 1077 лева /550.66 EUR/ от 1 януари 2025 г.
Синдикатите подкрепиха предложението, а работодателските организации се обявиха против с аргумента, че изчисленията са неадекватни и механизмът за тях противоречи на международното право, като носи социални и икономически вреди, тъй като предлаганият размер е силно завишен.
Според Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, не трябва да се определя нов размер на МРЗ за следващата година, докато не се транспонира директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати. Той се мотивира, че с предложеното повишение на МРЗ "се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици за сметка на тези със средна, а в някои области и висока квалификация.
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.
89% от германските инвеститори в България отново биха избрали страната ни за свои инвестиции – сочи проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара, проведено през 2024 г. Германия продължава да е ключов партньор от гледна точка на..
България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база разбирането, че страната покрива критериите за влизане в еврозоната, каза премиерът Росен Желязков при откриването на нова..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през януари 2025 г. до 2,5% спрямо 2,4% месец по-рано. В България тя се ускорява по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки най-високо ниво от 12 месеца насам (от януари 2024 г.,..
България, Азербайджан, Турция и Грузия подписаха в Баку Меморандум за разбирателство за сътрудничество при преноса и търговията със зелена енергия...