Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследващите за инцидента със загиналите пилоти:

Седем секунди е липсвала комуникация между кулата и самолета

Снимка: БТА

В критичните седем секунди на полета, при който на 13 септември т.г. загинаха двама от най-добрите военни пилоти по време на подготовка за авиационни демонстрации, е липсвала комуникация между кулата и самолета. Това показват записите на разговорите между наземното ръководство на полета и загиналите летци, съобщи БНТ.

През този отрязък от време Петко Димитров и Венцислав Дункин е трябвало да предприемат действия за излизане от опасната маневра, за да спасят живота си, става ясно от събраните доказателства в разследването. “Черната кутия не записва разговорите между пилотите, ако е имало такива”, поясни военно-окръжният прокурор Христо Анчев.

Учебно-тренировъчен самолет катастрофира при подготовка за авиошоу

Разбилият се учебно-боен самолет L-39 е бил технически изправен

Докладът на “Военна полиция” и на Министерството на отбраната е предаден във Военно-окръжната прокуратура в Пловдив. Предстои да бъде назначена авио-техническа съдебна експертиза, която да установи правилността на действията на участниците в полета и в самолета, и на земята.

На въпроса кой е трябвало да вземе решение за прекратяване на маневрата Христо Анчев отговори: “Ръководителят на полета разполага с възможност да го спре, ако прецени, че не трябва да продължи, че е изключително опасно.”

Работата по експертизата ще започне през следващата седмица и в нея ще бъдат подробно изследвани както останките на катастрофиралия самолет, така и показанията на разпитаните над 30 свидетели.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Висши училища повдигат темата за киберсигурността

Кръгла маса на тема “Киберсигурността в защита на хората, образованието и обществото” ще се състои днес в София. Форумът е организиран от Съвета на ректорите, Академията на МВР и Висшето училище по сигурност и икономика, съобщава БТА. На..

публикувано на 19.06.25 в 07:15
С дъх на море... Ахелой

В четвъртък – остава горещо, но ще има следобедни валежи в планините

В четвъртък , 19 юни,   минималните температури ще са от 16 до 20°, в София – 16°. Преди обяд ще бъде слънчево, но след пладне ще има увеличения на купестата облачност. На места, главно в планинските и източните райони ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 18.06.25 в 19:00

Расте броят на чуждестранните студенти в български университети

Все повече чуждестранни студенти избират български университети и висши училища през последните години, става ясно от запитване на БТА до академичните ръководства. Завишеният интерес се дължи не само на таксите, но и на качеството на обучение и..

публикувано на 18.06.25 в 17:56