Българите избират днес 240 народни представители, които ще влязат в 51-вото Народно събрание. За участие в изборите са регистрирани 19 партии и девет коалиции.
4858 кандидати - 3480 мъже и 1378 жени, ще се борят за място в парламента.
Избирателите ще дадат гласа си в над 12 640 секции в страната и чужбина.
Извън страната българите могат да гласуват в 719 секции в 57 държави, като в 157 от тях ще се гласува с машина.
Гласуването приключва в 20.00 ч., но ако има негласували избиратели пред секцията, законът позволява удължаване на изборния ден не по-късно от 21.00 ч..
За секциите извън България гласуването също започва в 7.00 ч. и приключва в 20.00 ч., съответно 21.00 ч. местно време.
Право на вот имат българските граждани, навършили 18 години, които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода.
Това са седмите парламентарни избори от 4 април 2021 г. насам. Отговорни политици и обществени дейци призовават гражданите да отидат до урните, въпреки натрупаната у избирателите умора, тъй като колкото е по-висока избирателната активност, толкова по-малка би била тежестта на купения и контролиран вот.
В четири населени места наред с парламентарните избори ще се проведе и кметски балотаж. Това са Коиловци (община Плевен), Войнягово (община Карлово) и районите Одесос и Приморски в община Варна.
За предсрочните парламентарни избори на 27 октомври служебното правителство задели ресурс в размер на малко над 100 млн. лв.
Съставила: Миглена Иванова
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със столичния кмет Васил Терзиев представителите на КНСБ и КТ “Покрепа” не постигнаха съгласие за..
В "България днес" на 15 май слушайте : 01:15 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 06:50 - Прогноза за времето 13:40 - С политолози и анализатори обсъждаме какви ще са последиците от заявения от опозицията..
През нощта срещу петък ще завали в западната половина от страната, а през деня валежите ще обхванат цялата страна. Ще прониква и хладен въздух. Максималните температури ще бъдат от 12° в западната част от страната до 20° в източната, в София – около..
Протестът на градския транспорт в София блокира движението на трамваи, автобуси и тролейбуси, както и учебния процес в училищата. От сутринта..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското..