В България малко се говори за канадската борба като престижен спорт, но пък страната ни може да се похвали, че е световна сила и неведнъж наши състезатели са ставали европейски и световни шампиони. Благодарение на спортисти като Пламен Димитров, Цветан Гашевски, Симон Шарабански и др., канадската борба се радва на голяма популярност сред младите хора в България – в цялата страна има много силни мъже, които търсят нови и нови предизвикателства. Удобството на този спорт е, че правилата са ясни и всеки може да тренира сам, дори да си оборудва собствена тренировъчна зала вкъщи. А явяването на състезание не е обвързано с членство в спортен клуб или посредничество на доказан треньор, който да ти проправя път към европейски и световни състезания. В столицата и в страната ни се провеждат десетки, а може би и стотици малки турнири по канадска борба, организирани от местни клубове.
И дори да няма класация в кой от регионите на България живеят мъжете с най-здрави ръце, готови за двубой на масата, със сигурност знаем, че част от тях са в гр. Горна Оряховица. От там е и Тодор Зеленков – тазгодишният носител на световната титла по канадска борба за лява ръка. Турнирът се проведе в началото на октомври в гр. Лутраки, Гърция.
Шампионът Тодор Зеленков е гордост за цяла Горна Оряховица, а негови съграждани си честитиха победата в социалните мрежи и с гордост споделяха кадри от самото награждаване. Тодор е само на 20 години. От дете е пристрастен към този спорт, а за състезание се готви едва от две години в местния клуб "Локомотив 96". Конкуренцията в канадската борба в родния град на Тодор е голяма, затова той с много труд и тренировки успява да си съперничи с най-добрите в дисциплината. "Най-заразителен е примерът на двамата мои треньори, които също са от Горна Оряховица" казва Тодор Зеленков и продължава:
"И двамата са многократни световни шампиони – Пламен Димитров и Цветан Гашевски – от които получавам много полезна информация и правим много тренировки. Това е първият клуб за канадска борба в България – "Локомотив 96". Състезания чрез клуба се правят отпреди 30 години в страната ни. Ние сме доста силен народ и се представяме на много високо ниво в световен мащаб. Аз винаги се стремя да играя като моя треньор Пламен, искам да бъда като него. Той е с много голям опит в спорта и много добре знае как да подготвя други състезатели.
Състезанието в Гърция се провеждаше 4 дни, беше изключително трудно и няма нищо общо с нивото на турнирите у нас. Още преди да замина там се бях зарекъл, че ще стана световен шампион. Затова и нямах страх от по-силните състезатели, а ми направи впечатление, че най-силни бяха съперниците ми от Канада и Полша."
Тодор Зеленков многократно е бил републикански шампион в България и това му дава самочувствие да се бори и да победи на световния подиум. Казва, че за канадската борба се изисква човек да притежава специфична сила. "Нужни са силни сухожилия, да има добри ставни връзки и много здрави ръце, като цяло. Това се дължи на добрите гени, но в моето семейство няма други изявени на такова ниво спортисти" – казва Тодор и продължава:
"Като отида в следобед на тренировка, тренирам няколко часа и после за нищо друго не остава време. Прибирам се и лягам да спя, но за сметка на това спортът ме радва с резултатите. Станах победител в категорията за лява ръка, защото направих технически грешки при другата. Там още ми липсва психика. Но когато чуеш българския химн в залата, чувството е велико, направо настръхваш. Всичко беше чудесно. Сега продължавам със следването в университета – уча специалност "Стопанско управление" във Великотърновския университет. Човек, стига да има желание, всичко може да постигне, да разпредели времето и за учене, и спорт. Но във всичко е важно да проявиш постоянство и да бъдеш упорит. Никога не е имало случай да си кажа, че не мога и ще се откажа от спорта. Залагам на силната воля и на дори инат."
Снимки: личен архив на Тодор Зеленков, Facebook/Armwrestling Club - Lokomotiv 96
Две седмици след маратонското плуване в река Дунав, по време на което Цанко Цанков преодоля дистанция от 120 км без спиране, постижението беше официално ратифицирано от Асоциацията за световни рекорди. Плувецът получи сертификат за автентичност от..
Над 6 хиляди бегачи ще се включат в 41-ото издание на Wizz Air София маратон, съобщиха организаторите на състезанието на пресконференция близо две седмици преди старта. 42-километровото трасе на дългата дисциплина тази година ще бъде с променен..
Антонио Папазов, Тихомир Баротев и Борислава Иванова спечелиха бронзов медал в категорията “Тройки” на Световното първенство по спортна аеробика за мъже и за жени в Пезаро. Пред нашите представители се наредиха единствено състезателите на Китай и на..
Карлос Насар беше избран за най-добър шангист в света за 2024 година. През нея с подобрени олимпийски и световни рекорди българският тежкоатлет стана..