Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика и борбата с климатичните промени. Партньори на събитието бяха Френският полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българският антарктически институт и Софийският университет "Св. Климент Охридски", а специален гост – френският изследовател в областта на морската екология Ян Ропер-Кудер.
Френският учен изучава морските хищници, морските бозайници и птиците, използвайки ги като ориентир за промените в околната среда в полярните райони. Той оглавява изследователската програма в Центъра за биологични изследвания в Шизе към Националния център за научни изследвания и университета в Ла Рошел. От 2022 г. е директор и на Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор".
Макар и отдалечена на хиляди километри от нас, Антарктида не е просто леден континент с красиви пейзажи и враждебна заобикаляща среда. В нея можем да открием както историята на нашата планета, така и бъдещето на климатичното и екологичното равновесие.
"Това, което трябва да знаем, е че Антарктида не е просто едно отдалечено и изолирано място – казва в интервю за Радио България Ян Ропер-Кудер. – Всичко случващо се на континента не остава там и всъщност полюсите на Антарктида са моторът на климатичните промени. Например покачването на Световния океан се решава именно пред Антарктида. Затова е важно да говорим на широката публика защо се интересуваме от този континент."
Всичко, което виждаме навсякъде по света – пресен е примерът с катастрофалните наводнения във Валенсия, е свързано с глобалната промяна на планетата, чийто двигател се оказва Антарктида. Какво обаче се случва с флората и фауната?
"Континентът няма голямо биоразнообразие, напротив – казва ученият. – Затова пък океанът около Антарктида е изключително богат, но ние не знаем почти нищо за това мнгообразие. През 2011 година направихме голяма проучване и открихме около 9 хил. животни, които обитават тези води, включително 600 нови морски звезди. И цялото това биоразнообразие ще бъде засегнато от климатичните промени, защото затоплянето на океана води до окисляване на водата, калциевите черупки стават много крехи и тези организми постепенно започват да изчезват. Така всички видове, които няма повече да съществуват, ще доведат до нарушаване на био баланса и ще застрашат равновесието на екосистемата. Необходими са много дейности още сега, свързани с опазването на околната среда."
Осъзнава ли се мащабът на този проблем и какви мерки трябва да се предприемат?
"Мисля, че спрямо миналото има много повече информация и съзнание за предприемането на мерки – отговаря Ян Ропер-Кудер. – Това, което липсва в момента, е вземането на политически решения – виждаме и трудността за намаляването на вредните емисии в целия свят. Но докато не се намали въглеродният отпечатък, няма как да се работи за подобряване на борбата с климатичните промени и да бъдат регулирани проблемите в Антарктида и останалия свят."
Българската и френската база се намират на двата края на Антарктида, но това не означава, че няма възможности за съвместни проучвания в областта на биологията и геологията между Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор" и Българския антарктически институт, твърди Ян Ропер-Кудер. "Срещата във Френския културен институт в София ни позволява да задълбочим това сътрудничество", добавя ученият.
Вижте също:
През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и празнични дни, предупредиха от МВнР. Поради големия брой пътуващи са се образували струпвания на моторни..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян, Девин и Чепеларе заради паднали дървета по електропреносната мрежа. Екипите на EVN са на терен от..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..